Ako sa starať o softshell?
Nejedna mamička si láme hlavu s tým, ako sa starať o softshellovú bundu a nohavice svojho Julčiatka tak, aby tie super skvelé schopnosti, ako je nepremokavosť, oderuvzdornosť a odolnosť proti vetru, vydržali až do skonania sveta alebo radšej dlhšie :-)
Čo zvoliť na práčke?
Julčin TIP: drobné a ešte nezaschnuté nečistoty ako blato odstránite navlhčenou handričkou.
Čo sušička?
Sušičku v žiadnom prípade, aj keď niektoré sušičky majú program na outdoorovú bielizeň, softshell by sa mohol rozlepiť. Sušte radšej na ramienku.
Ako často prať softshell?
Hovoríte si, „aby som tým častým praním softshellku nezničila“. Opak je pravdou. Navyše, poznáme to… šup na piesok a do kaluže a špinavé koleno je hneď na svete (kto by im to zakázal). Takže pranie je potrebné. Navyše, telesný pot, soľ a tuky môžu upchať póry membrány, ktorých priechodnosť je potrebná pre správnu funkčnosť oblečenia. Občasné pranie bundy je teda nevyhnutné.
Ako postupovať
Taká tá mamičkovská klasika. Z vreciek vyberieme figúrky dinosaurov, autíčka a neidentifikovateľné papieriky. Zipsíky pozapíname a bundu aj nohavice otočíme naruby. Pozor… do rovnakej dávky nedávajte oblečenie, ktoré by mohlo softshell poškodiť (napríklad oblečenie s flitrami).
Čo do práčky?
Softshellky si budú najlepšie lebediť v špeciálnom pracom prostriedku (ideálne priamo na membránové oblečenie). Nám sa osvedčil prací prostriedok z DM.
Julča, a čo aviváž? Chcem, aby oblecenie krásne voňalo
Pri pridaní aviváže vám síce bude softshellka voňať ako rozkvitnutá lúka, no stratí svoje funkčné vlastnosti. Aviváž môže poškodiť membránu a z bundy sa razom môže stať skafander, v ktorom sa budú Julčiatka poriadne potiť.
A čo so škvrnami?
Nám sa osvedčilo klasické jadrové mydlo Jeleň, ktoré neobsahuje tenzidy (povrchovo aktívne látky) a nenarúša tak membránu.
IMPREGNÁCIA
Trochu opakovania nezaškodí. Softshell je vlastne látkový sendvič = fleece + membrána + vrchný polyester (textília). V prípade letného softshellu len membrána a polyester.
Membrána je chránená polyesterovým textilom, ten sám osebe však nie je nepremokavý. A tak je priamo z výroby ochránený neviditeľnou impregnáciou, vďaka ktorej kvapky vody krásne stekajú (predstavte si teflón a olej, ako sa krásne kĺže :-) ).
A práve impregnácia na tejto vrchnej vrstve utvára povrchové napätie, vďaka ktorému kvapky vody doslova stekajú. Táto vrstva sa však môže praním, špinou, potom, mechanickým opotrebením porušiť a vrchná polyesterová textília začne nasávať vodu. Nepremokavosť membrány však zostáva! Membrána síce kvapky vody zastaví, no vrchná textília môže zhoršiť priedušnosť materiálu a vnútri sa môže začať kondenzovať pot, čo na prvý pohľad môže vyzerať ako premoknutie.
Julča, kedy je teda čas na impregnáciu?
Úplne jednoducho… pokiaľ v dáždiku začnú na softshellkách zostávať tmavé fľaky, je čas na obnovenie ochrannej vrstvy impregnáciou.
Po akej impregnácii siahnuť?
Impregnáciu nájdete vo viacerých formách – ako balenie 2 v 1 spolu s pracím prostriedkom, priamo do práčky alebo v spreji. Nám sa osvedčila tá v spreji. Impregnáciu do práčky neodporúčame! Môžete naimpregnovať aj spodnú flísovú vrstvu a nepriedušný skafander je na svete.
Nám sa osvedčila impregnácia Nikwax – Softshell proof – impregnácia na softshellové odevy v spreji. Pohodlne sa aplikuje, rýchlo schne a krásne obnovuje ochrannú vrstvu. Kúpite ju TU.
Postup pri impregnácii
- Vypranie softshelliek v práčke (Julčin TIP: pozor, pokiaľ by zostala na oblečení špina, impregnácia by sa mohla zakonzervovať).
- Zapnutie všetkých zipsíkov.
- Nastriekanie impregnácie na vzdialenosť 15 cm (alebo podľa výrobcu) v dobre vetrateľnej miestnosti alebo vonku. Nanášame ju, kým je schopná textília absorbovať (začínajú sa tvoriť mláčky).
- Pre lepšie vstrebanie použijeme hubku.
- Necháme vyschnúť.
- Jupí, ideme von to otestovať :-)
Ako naimpregnovať oblečenie si môžete pozrieť v našom videu: