Softshell = materiál do každého počasia

Asi každý dnes pozná softshell a jeho výhody. Vedeli ste, že softshell je materiál do každého počasia? Že ste si doteraz mysleli, že softshellová súprava sa hodí len na jeseň? Kdeže! Niektoré jarné aj letné dni sú predsa tiež daždivé a v poslednej dobe aj dosť veterné – a práve vtedy využijete softshell naplno. Jeho veľkou výhodou je totiž to, že veľmi dobre odoláva dažďu aj vetru. Rovnako dobre sa softshell využíva aj pri zimných radovánkach, a to vďaka svojej tepelnej izolácii aj vysokej priedušnosti. Poďte sa o softshelli dozvedieť viac.

Čo je softshell?

Je medzi nami niekto, kto ešte stále nevie, čo je softshell? Ak áno, poďme si tento materiál preskúmať do posledného vlákna.

Softshell je funkčný materiál, ktorý sa veľmi často používa na výrobu viacvrstvového outdoorového oblečenia. Ponúka flexibilitu a pohodlie, čo je ideálne pre rôzne vonkajšie aktivity v meniacom sa počasí.

Rozdiel je v tom, aké materiály sú použité na jeho vrstvy. Klasická vrchná vrstva je tkanina s vodoodpudivou a vetruodolnou úpravou. Vnútorná vrstva je zvolená podľa toho, akú vysokú tepelnú izoláciu má odev mať – môže to byť tenká tkanina, mikroflís alebo flís s dlhším chlpom. Medzi vrchnou a vnútornou vrstvou môže byť ešte elastická membrána, ktorá zlepšuje vodoodolnosť, odolnosť voči vetru a priedušnosť.

Motiváciou výrobcov bolo nájsť pružnejšiu alternatívu k príliš tvrdým a nepremokavým hardshell materiálom, ako aj k málo odolným flísovým bundám.

Aké sú základné vlastnosti softshellu?

Základné vlastnosti môžeme vyčítať už z názvu softshell = „mäkká škrupina“. Dá sa teda povedať, že ide o pohodlný a poddajný materiál s určitou mierou odolnosti a ochrany.

Vysoká priedušnosť

Softshell dokáže odvádzať vlhkosť a pot od tela, čo zabraňuje prehriatiu a zároveň zabezpečuje suchosť a komfort pri nosení.
👉 Priedušnosť sa udáva v jednotke g/m²/24h. Čím vyššia je táto hodnota, tým je produkt priedušnejší.

Vodoodolnosť

Aj keď softshell nie je 100 % nepremokavý materiál, vďaka svojej tkanine alebo povrchovej úprave má vysokú mieru vodoodpudivosti – teda odpudzuje kvapky vody. Je vhodný do mierneho dažďa alebo snehu, no menej už do silných zrážok či búrky.
👉 Vodoodolnosť sa udáva v jednotke mm/H₂O. Čím vyššia je táto hodnota, tým je produkt vodoodolnejší.

Odolnosť proti vetru

Vďaka hustote vlákien veľmi dobre odoláva prenikaniu vetra. Niektoré softshellové produkty obsahujú špeciálne membrány alebo povrchové úpravy na ešte vyššiu ochranu proti vetru.

Tepelná izolácia

Softshell poskytuje dobrú tepelnú izoláciu, opäť vďaka hustote vlákien, ktoré zachovávajú vzduchovú vrstvu medzi tkaninou a telom. Ešte vyššiu izoláciu zabezpečujú produkty s flísovou podšívkou.

Elasticita

Softshell je mäkký a pružný materiál, ktorý umožňuje voľný pohyb bez obmedzení. Je ideálny na aktivity, ktoré vyžadujú veľký rozsah pohybu.

Nízka hmotnosť

Softshell je ultraľahký materiál, ľahko sa zbalí a nekrčí sa. Nie je potrebné ho žehliť.

Nezabúdajte pod softshellové vrchné oblečenie zvoliť aj vhodné spodné vrstvy podľa počasia. Správnym vrstvením dosiahnete maximálny efekt priedušnosti a schopnosti odvádzať vlhkosť od tela.

Ako správne vybrať veľkosť?

Softshellové oblečenie UNUO je rastúce, a to najmä vďaka praktickým nápletom, ktoré sa dajú na začiatku nosenia zahnúť podľa potreby. Nemusíte sa teda báť kúpiť o niečo väčší kúsok, aby dlhšie vydržal. Dajte však pozor, aby sa príliš nekrčil, nohavice nepadali a v záhyboch bundy sa netvorili vzduchové bubliny – mohlo by dôjsť k strate tepelnej izolácie aj nižšej odolnosti proti vetru. Zároveň by sa narušil komfort pohybu.

Potrebujete pomoc s výberom veľkosti? Sme tu pre vás. Pri každom produkte nájdete preklik na veľkostnú tabuľku, ktorá prehľadne uvádza rozmery produktu. Taktiež v nej ľahko zistíte dostupnosť všetkých veľkostí. S výberom strihu vám pomôžu naše pomocné tabuľky. Ak si ani tak neviete rady, neváhajte nás kontaktovať cez chat na našom webe.

Ako sa starať o softshellové oblečenie?

Softshell je nenáročný materiál na údržbu. Veľké nečistoty často stačí zotrieť vlhkou handričkou a máte po probléme. Pred vložením do práčky nezabudnite zapnúť všetky zipsy, patentky a gombíky, aby nedošlo k poškodeniu vlákien. Oblečenie tiež otočte naruby.

Perte na 30 °C

Pri bežnej údržbe odporúčame, rovnako ako pri všetkých funkčných materiáloch, prať na 30 °C. Len tak zachováte softshellu jeho vlastnosti. V mimoriadnych prípadoch, keď je oblečenie silno znečistené a nemáte možnosť ho ihneď oprať (napr. po dovolenke), môžete zvoliť pranie na 40 °C. Vyšším teplotám sa ale vyhnite.

Nepoužívajte aviváž

Aviváž znižuje funkčnosť membrány a upcháva kapiláry odvádzajúce vlhkosť. Navyše zmäkčuje vrchnú vrstvu, čím znižuje jej odolnosť.

Nepoužívajte bielidlá

Pracie prostriedky nemusia byť špeciálne pre funkčné oblečenie, no bielidlu sa určite vyhnite. Na väčšie škvrny odporúčame žlčové mydlo – naneste ho na škvrnu, nechajte pôsobiť a potom normálne vyperte.

Zvoľte nižšie otáčky

Softshell perte pri nízkych otáčkach – max. 800 ot./min. Vyššie by mohli poškodiť membránu. Keďže softshell rýchlo schne, vyššie otáčky nie sú potrebné.

Nesušte v sušičke

Softshellové oblečenie nesušte v sušičke ani priamo na radiátore. Sušte ho voľne na sušiaku, v dobre vetranej miestnosti alebo vonku – ale mimo priameho slnka, aby nevybledlo. Keďže rýchlo schne, už za pár hodín je suché a pripravené na ďalšie nosenie.